Projekt zmian w płacy minimalnej
Założenia mają za zadanie wdrożenia do polskiego porządku prawnego Dyrektywy Parpamentu Europejskiego i Rady w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
Przewidziane jest 17 zmian w ustawie o pracy minimalnej, najważniejsze w nich to:
1. Utrzymanie 2 terminów zmiany płacy minimalnej gdy prognozowany wkaźnik inflacji na koleny rok wynosić będzie co najmniej 105%.
2. Utrzymanie konieczności corocznego wzrostu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Utrzymana zostanie również zasada mówiąca, że jeśli w roku podejmowania negocjacji wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w I kwartale tego roku, gwarancja ta jest zwiększana dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB.
3. Wprowadzenie obowiązku dokonywania aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę co najmniej raz na 4 lata biorąc pod uwagę takie czynniki jak siła nabywcza ustawowych wynagrodzeń minimalnych z uwzględnieniem kosztów utrzymania, ogólny poziom wynagrodzeń i ich rozkład, stopa wzrostu wynagrodzeń oraz długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany.
4. Zaostrzenie kar związanych z niewywiązywaniem się z obowiązków pracodawcy w zakresie płacy minimalnej.